Турција е најголем извозник на лешници, цреши, смокви и кајсии во...

Една од водечките земји во Европа и светот во земјоделското производство, Турција е водечки производител и извозник на лешници, цреши, смокви и кајсии. Според соопштението објавено од Министерството за земјоделство и шумарство само од извозот на овие производи се остварени извозни приходи од 2,17 милијарди долари. Националниот приход на Турција во земјоделството се зголемил од 6 милијарди долари на 37 милијарди долари во последните 16 години. Во овој период, производството на овошје се зголемило од 13,3…

повеќе

Пет големи економии се на работ на рецесија. Работите не изгледаат...

Пет големи економии се изложени на ризик од рецесија и нема да биде потребно многу за да се турнат преку преку работ. Британската економија се намали во второто тримесечје, а растот замре во Италија. Податоците објавени вчера покажуваат дека германската економија, четврта по големина во светот, бележи пад во второто тримесечие годинава. „Суштината е дека германската економија е на работ на рецесија“, смета Ендру Кенингам, главен економист за Европа во Capital Economics. Мексико само што избегна…

повеќе

Кои се најголемите извозници на млеко?

Вкупниот извоз на млеко на светот лани достигна 28,6 милијарди долари, што е намалување од 1,2% во споредба со минатата година. Извозот на млеко во изминатите пет години е намален за 21,6%. Ако се гледа по континенти дури 52,5% од извозот на млеко го направиле европски земји. На второ место се Нов Зеланд и земјите од Океанија, со учество 22,5% во вкупниот извоз. Азија е трет по големина извозник со 12,7% од вкупниот извоз, следи Северна…

повеќе

Голем пад на продажбата на автомобили во светот

Продажбата на автомобили во светот во првата половина од годинава е намалена за 7,1% во споредба со истиот период во минатата година. Податоците покажуваат дека речиси сите значајни пазари се во пад, а раст е регистриран само во Бразил, Литванија и Романија. Оваа година се продадени 3,1% помалку автомобили во Европа, додека во Кина – дури за 14 % помалку. Во Кина се продадени 1,6 милиони помалку автомобили што може да предизвика големи проблеми за речиси…

повеќе

ЕУ се закани со царини вредни 35 милијарди евра кон САД

Европската унија има подготвено документ со кој се предвидува воведување на дополнителни царини против САД, во случај американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да воведе царини за европските автомобили. Предвидените царини се однесуваат на различни производи во вредност од 35 милијарди евра, пишува Ројтерс. “Нема да толерираме никакви квоти и ограничувања. Ако сепак царините бидат воведени, ние имаме подготвен список за воведување на контра царини,” изјави еврокомесарот за трговија Сесилија Малмстром. Малстром се надева дека Брисел нема…

повеќе

Светската економија забавува, не се очекува поскапување на нафтата

  Меѓународната агенција за енергија (IEA) не очекува значителен раст на цените на нафтата, изјави Фатих Бирол, извршен директор во IEA. Причина за тоа е забавувањето на побарувачката за нафта бидејќи на глобалниот пазар на црното злато има вишок на понуда. “Не се очекува дека електричните возила ќе ја погодат побарувачката за сурова нафта во Индија и во другите делови во светот”, изјави Бирол, додавајќи дека тој верува дека побарувачката во Индија ќе продолжи да расте….

повеќе

Понудата на електрични автомобили во Европа ќе се зголеми тројно до...

Бројот на електрични автомобили на пазарот во Европа ќе се зголеми тројно до 2021 година, прогнозираат од Европската федерација за транспорт и животна средина. Последните податоци покажуваат дека производителите на автомобили до 2021 година на пазарот ќе предложат 92 целосно нови електрилни модели и 118 хибридни модели, што е тројно зголемување на понудата на електрични модели на пазарот во споредба со 2018 година кога имаше само 80 модели на електричини автомбили. Aĸo ĸoмпaниитe ce пpидржуваат до…

повеќе

Трговската размена долж Патот на свилата надмина 600 милијарди долари

Трговската размена помеѓу Кина и земјите кои учествуваат во проектот “Еден појас еден пат” во првата половина годинава достигна 617,5 милијарди долари. Трговската размена во овој период е зголемена за 9,7%, со што е надмината стапката на раст на вкупната кинеска трговија, која изнесуваше 3,9% во првата половина годинава. Податоците покажуваат дека трговската размена помеѓу Кина со Русија е зголемена за 11,5%, додека трговијата на Кина со Саудиска Арабија и Египет е зголемена за 34% и…

повеќе

Хрватска со кампања ќе промовира здравствен туризам во 11 европски земји

  Хрватската туристичка заедница (ХТЗ) започнува со промоција на здравствениот туризам на 11 европски пазари, преку која до 30 септември ќе се обиде преку разни пораки да поттикне доаѓање на туристи заинтересирани за оваа понуда. Маркетинг кампањата за здравствен туризам Хрватска  ќе ја спроведува во Германија, Словенија, Австрија, Велика Британија, Франција, Италија, Холандија, Русија, Шведска, Норвешка и Данска, преку онлајн рекламирање и дигитално амбиентално рекламирање (на големи згради, одредени видови дисплеи со пораки, , слики и…

повеќе

Украина ја презема титулата од Русија: Стана најголем извозник на пченица...

Русија беше најголем извозник на жито во изминатите три години, но како што заврши сезоната на 30-ти јуни, Украина ја презема назад титулата од својот ривал. Благодарение на жетвата од 70 милиони тони жито, Украина го зголеми извозот и споед официјалните проценки извозот годинава ќе надмине 50 милиони тони. Проценките, пак, за Русија се дека извозот на пченица годинава да достигне 46 до 48 милиони тони , што е мал пад во однос на минатата година….

повеќе